Jak dostać się na studia medyczne?

Najlepsze niusy w Sieci

Jak dostać się na studia medyczne?

nauka

Medycyna to jeden z najbardziej prestiżowych i jednocześnie obleganych kierunków. Co rok jest wielu kandydatów chcących dostać się na medycynę. Żeby dostać się na studia medyczne nie wystarczą tylko chęci. Konieczne jest solidne przygotowanie zarówno z biologii, jak i chemii oraz fizyki i jak najwyższa liczba punktów zdobyta na maturze z tych przedmiotów. Nie wolno zaniedbać też egzaminu z matematyki, ponieważ matematyka na poziomie podstawowym również jest brana pod uwagę.

Material do nauki dla maturzysty

Biologia na poziomie rozszerzonym obejmuje dość obszerny zakres materiału i aby cały materiał został prawidłowo zapamiętany, musi być regularnie powtarzany najlepiej już od początku klasy maturalnej.

Chemia na poziomie rozszerzonym to także szeroki zakres materiału. Trzeba bez problemu poradzić sobie z zadaniami nieco trudniejszymi, niż te w zbiorach zadań dla licealistów. Warto zaopatrzyć się w różne repetytoria, vademecum, zbiory zadań maturalnych np. chemia dla maturzysty.

Fizyka na poziomie rozszerzonym to też spore wyzwanie. Konieczna jest nie tylko wiedza, trzeba też dobrze zrozumieć wszystkie zagadnienia, bardzo ważna jest umiejętność zastosowania wiedzy w praktyce. Doskonałą pomocą w przygotowaniach do matury z fizyki są również różnego rodzaju kompedia wiedzy, arkusze zadań maturalnych z fizyki z lat ubiegłych.

Przygotowanie do studiów medycznych to nie jest łatwe zadanie. Konieczna jest  systematycznej praca, regularne powtarzanie wiadomości. Warto brać udział w różnego rodzaju kursach przygotowawczych organizowanych przez uczelnie, przez różne instytucje, warto również uczestniczyć w zajęciach powtórkowych w szkole.

Medycyna – czy to kierunek dla każdego?

Medycyna to kierunek wymagający ogromnego zaangażowania i dużego nakładu pracy. Należy o tym pamiętać, zanim podejmie się decyzję o wyborze tego kierunku. Szczególnie ciężki jest pierwszy rok. To walka o przetrwanie. Nie chodzi tu tylko o ogromną ilość materiału, który trzeba opanować, ale o odporność psychiczną.

Trzeba przyzwyczaić się do życia na podwójnych obrotach, do nowego stylu życia, w którym priorytetem jest nauka, w którym brakuje czasu na życie osobiste, często też brakuje czasu na odpoczynek i sen.

Należy bardzo dobrze opanować anatomię, przetrwać zajęcia w prosektorium, trzeba więc posiadać silną psychikę. Decyzja o podjęciu studiów medycznych powinna być więc starannie przemyślana. Nie warto podejmować jej pochopnie. Trzeba czuć powołanie do bycia lekarzem.