Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Międzynarodowy standard ISO 45001 (norma dotycząca zarządzaniem BHP) zastępuje normy, które były stosowane dotychczas. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jednak nad tym, po co właściwie się wprowadzane takie zmiany i czy audytor BHP, który nie poszerzy swojej wiedzy w tym zakresie, będzie skuteczny?

Najważniejsze zmiany

ISO 45001 zawiera kilka bardzo ważnych ulepszeń w stosunku do wcześniejszych standardów, w tym kładzie większy nacisk na bezpieczeństwo pracowników i ich udział w procesie produkcyjnym. Inne modyfikacje obejmują ulepszone podejście do zarządzania oraz włączenie zdrowia i bezpieczeństwa do procesu decyzyjnego. Oznacza to, że wg założeń ISO 45001 to naczelne kierownictwo, opierające swoje działania na raportach, jakie dostarcza audytor BHP, bierze całą odpowiedzialność za to, jak kontroluje się ryzyko w zakładach pracy.

Istnieją pewne różnice dotyczące struktury standardów i treści. ISO 45001 ma tę samą budowę, co inne międzynarodowe normy, takie jak ISO 9001 i ISO 14001.

ISO 45001 pomaga użytkownikom zarządzać ryzykiem jako procesem biznesowym, a nie jako podejściem standardowym. Jedno z kluczowych ulepszeń w normie ISO 45001 obejmuje zarządzanie szansami, które wspierają podejście ciągłego doskonalenia.

Powiązanie zdrowia i bezpieczeństwa ze strategią biznesową to kolejna wielka zmian, podobnie jak zwiększona rola zespołów kierowniczych i zarządzających. Zdrowie i bezpieczeństwo muszą koncentrować się na ludziach i ich interakcjach w miejscu pracy.

Wszystkie z tych procesów ocenia audytor BHP. Osoby, które chciałby uzyskać taki tytuł i dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ISO 45001, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/kurs-dla-audytorow-wiodacych-rozszerzenie-o-norme-iso-450012018-rejestrowany-w-cqi-irca/.

Korzyści, jakie daje ISO 45001

Prawdziwe wdrożenie ustrukturyzowanego podejścia do zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy jest bez wątpienia wyzwaniem. Organizacje, które chcą przejść certyfikację, zwykle koncentrują się na zgodności, a nie na skuteczności. To błąd. Faktyczna wartość ISO 45001 wynika z połączenia strategii biznesowej z systemem zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, a nie z opracowywania wyłącznie zestawu dokumentów.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.