Formalności dotyczące rozbiórki wysokich budynków

Najlepsze niusy w Sieci

Formalności dotyczące rozbiórki wysokich budynków

rozbiórka

Załatwienia wielu formalności i wydania dużej sumy pieniędzy wymaga postawienie budynku. Okazuje się jednak, że często równie trudne jest także jego rozebranie. Wiele zależy jednak od rodzaju budynku oraz od kilku innych czynników.

Wysokość budynków

Warto zauważyć, że od strony formalnej zupełnie inaczej wygląda rozbiórka wysokich budynków i budynków niskich. Generalnie, jeśli budowla jest naprawdę niska, co oznacza , że nie przekracza 8 metrów, nie jest potrzebne żadne zezwolenie na jego rozbiórkę, czy wyburzenie. Na rozmontowanie jakiegokolwiek budynku mierzącego powyżej 8 metrów zgoda jest już jednak wymagana. Trzeba pamiętać, że im wyższy jest budynek, tym trudniej o zezwolenie na wyburzenie i więcej formalności trzeba załatwić. Wynika to między innymi z tego, że rozbiórka wysokich budynków wymaga wykorzystania cięższego sprzętu oraz może spowodować pewne zniszczenia w otoczeniu.

Gdzie jest zlokalizowany budynek

Niewątpliwie, liczba formalności do załatwienia zależy również od tego, gdzie znajduje się budynek. Chodzi o to, jakie budynki, i generalnie jaka infrastruktura, znajdują się w pobliżu. Istnieją bowiem pewne strategiczne lokalizacje, w których o zezwolenie na zburzenie jest bardzo trudno. Jeśli chodzi o konkretne przepisy, to bez załatwiania formalności możliwe jest teoretycznie rozebranie budynku znajdującego się ponad 1 metr od granicy działki. Jednakże, musi być spełniony jeszcze szereg innych warunków, w tym między innymi ten dotyczący wysokości budynku. Rozbiórka wysokich budynków wymaga formalności nawet, jeśli dany budynek oddalony jest od granicy o kilkanaście metrów.

Odzyskanie materiałów

Czasami, po rozbiórce możliwe jest ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych. Dotyczy to jednak przede wszystkim niskich budynków, które rozbiera się ostrożnie, czasem nawet ręcznie. Jeśli chodzi o rozbiórkę wysokich budynków, niestety przeważnie nie jest możliwe ponowne wykorzystanie materiałów, z racji użycia ciężkiego sprzętu, który doszczętnie je niszczy.