Fizjoterapia sportowa

Najlepsze niusy w Sieci

Fizjoterapia sportowa

sport

Osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną są narażone zarówno na różne kontuzje, jak również na zwiększone ryzyko przetrenowania. Przede wszystkim nasze ciało reaguje na wiele czynników zewnętrznych. Ciągły stres, zbyt częste treningi bądź siedzący styl życia mogą spowodować, że będziemy potrzebować fizjoterapeuty.

Fizjoterapia sportowa daje dużo możliwości w odzyskaniu sprawności po wyczerpujących treningach, kontuzjach oraz po uciążliwym dniu w pracy. Treningi mają to do siebie, że mogą obciążać mocno nasz układ nerwowy, który nie zawsze jest w pełni przygotowany na wykonaną intensywność treningu. Przed każdym treningiem powinniśmy zadbać o odpowiednią rozgrzewkę, która zdecydowanie ograniczy możliwość wystąpienia kontuzji i zadba o nasz układ krążenia.

O rozgrzewce wiele osób zapomina tylko i wyłącznie dlatego,  że nie zostaliśmy w żaden sposób nauczenia jej podstaw i nie wiemy jakie ćwiczenia powinniśmy w niej zawrzeć. Fizjoterapeuta sportowy może zadbać o twoje ciało i pokazać jak prawidłowo wykonuje się podstawowe ćwiczenia i jak powinna wyglądać odpowiednia rozgrzewka przed każdym treningiem. Specjalista zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych z nieprawidłowym potraktowaniem urazu. Starannie odbywa wywiad i konsultuje się z pacjentem,  by na bieżąco uzyskiwać wskazówki na temat efektów zabiegu. Do tego zawsze możemy liczyć na całościową konsultację, dzięki czemu w przyszłości unikniemy bolesnych przypadków.

Fizjoterapia sportowa to przede wszystkim pomoc w odzyskaniu sprawności nie tylko poprzez zabiegi, ale również przez odpowiedni instruktaż ćwiczeń jakie powinien wykonywać pacjent, aby zadbać o swoje ciało, a przede wszystkim o zdrowie.

Wszystkie osoby trenujące na siłowni, czy w plenerze powinny zdecydowanie wpisać w swój harmonogram wizytę u fizjoterapeuty sportowego, który profesjonalnie przygotuje nasze ciało do kolejnych treningów i przekaże nam odpowiednią wiedzę dotyczącą bezpiecznego wykonywania ćwiczeń. Aktywność fizyczna jest potrzebna każdemu człowiekowi, ale stosowana w nadmiarze może spowodować wystąpienie niekorzystnych dla nas skutków. Wszystko należy robić z głową.

Fizjoterapia sportowa,  pomimo swojego wyspecjalizowania przestaje być koniecznością wyłącznie dla ludzi uprawiających sport, a stała się wsparciem rozwoju kultury sportu w naszym środowisku. Niepodobna wykluczyć ewentualność wypadku podczas uprawiania sportu. A gdy nieszczęśliwie do niego dojdzie, warto z tego wsparcia skorzystać.