Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tak jak co jakiś czas zmienia się moda, zmieniają się meble i style w architekturze, tak i na cmentarzach można dostrzec inne trendy. Większość ludzi dba o groby swoich bliskich i chce, aby prezentowały się efektownie bez względu na warunki atmosferyczne i porę roku. Moda na cmentarzu dotyczy nawet zniczy i kwiatów, a co tu dopiero mówić o samych nagrobkach. Sprawdź, jakie kanony obowiązują w tym temacie.

Zwykle kilka miesięcy po pogrzebie zastanawiamy się, jaki pomnik powinniśmy zamówić, aby grób prezentował się dobrze i aby w ten sposób upamiętnić bliską nam osobę, która niestety odeszła. Zastanawiając się nad tą podstawową kwestią, warto od razu pomyśleć o kwiatach, które będziemy przecież przynosić, i o zniczach, które będą płonąć w dowód naszej pamięci. Oto główne tematy do rozważenia.

Kwiaty żywe, sztuczne lub suszone

Niektórzy zdziwią się, że poruszamy ten temat zanim przejdziemy do nagrobków, ale ma to swoje uzasadnienie. Choć na cmentarzach coraz częściej pojawiają się kwiaty sztuczne i suszone, to przecież jest oczywiste, że świeże wyglądają najlepiej. Jeśli jednak na cmentarzu bywać będziesz rzadko, lepiej zdecydować się na sztuczne kwiaty, bo one cały czas będą wyglądać dobrze. Nie musisz wówczas zastanawiać się nad wodą, która jest potrzebna dla świeżych roślin.

Ta kwestia ma kluczowe znaczenie przy projektowaniu pomnika, bo wazony muszą mieć możliwość nalania do nich wody, ale także łatwego jej usuwania. Woda pozostawiona w wazonie kamiennym, gdy temperatura spadnie poniżej zera, może go po prostu rozsadzić. Jeśli więc wolisz tradycję i świeże kwiaty, pamiętaj o tym fakcie. Gdy podążasz za trendami, nie masz tego problemu, bo ani sztuczne, ani suszone kwiaty nie wymagają żadnego zachodu.

A co ze zniczami?

Szklane znicze z wymiennymi wkładami są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Jednak najtańsze są te, w których stearynę zalano od razu do szkła. Tu należy uważać, aby knot znajdował się jak najdalej od ścianek naczynia, bo zmniejsza się ryzyko pęknięcia szkła i wylania się zawartości znicza na płytę pomnika. Każdy, kto tego doświadczył, wie jak trudno usunąć potem zabrudzenia z nagrobnej płyty.

Nie mamy jednak żadnej pewności, że takie znicze nie będą stawiane przez rodzinę, przyjaciół i znajomych, więc najbezpieczniej jest od razu zainstalować na płycie specjalną podkładkę, na której będą stawiane znicze. Już na etapie wyboru projektu pomnika warto na to zwrócić uwagę.

Jaki pomnik wybrać?

Kiedyś na cmentarzach dominowały pomniki z lastryko. Dziś jednak coraz więcej widzi się kamiennych  nagrobków, które są znacznie trwalsze i o wiele lepiej się prezentują. Najlepszym materiałem, choć oczywiście nie najtańszym, jest granit. To kamień niezwykle odporny na warunki atmosferyczne, łatwy w utrzymaniu w czystości i oczywiście pięknie się prezentujący. Być może dlatego jest go coraz więcej na cmentarzach i wydaje się, że to on wpisał się w aktualne trendy.

Zastanawiając się, jaki materiał wybrać na nagrobek, warto zasięgnąć porady w dobrym zakładzie kamieniarskim, takim jak chociażby www.szczerba-granit.pl. Nikt z nas nie zna się na kamieniu tak dobrze, jak profesjonaliści zajmujący się tym na co dzień. Wówczas mamy pewność, że pomnik, na który się zdecydujemy, przetrwa lata, a nam nie sprawi problemu utrzymanie go w dobrym stanie.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.