Dom pasywny – na co warto zwrócić uwagę w projektowaniu?

Najlepsze niusy w Sieci

Dom pasywny – na co warto zwrócić uwagę w projektowaniu?

dom

Czym tak naprawdę jest dom pasywny? W dzisiejszych czasach staje się on coraz bardziej popularnym , coraz więcej ludzi chce mieć tego typu domu gdyż są one bardzo ekonomiczne w utrzymaniu jak i kosztach eksploatacji.

Domy pasywne mają bardzo skromne potrzeby energetyczne . Budowa takiego domu się bardzo opłaca gdyż procentuje nam na lata. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda takie dom warto jest zerknąć na ecoreadyhouse.pl. Domy pasywne mają wiele korzyści choćby takie jak niskie zapotrzebowanie na ciepło. Dom ten jest bardzo dobrze zaizolowany tak by miał jak najmniejsze straty ciepła. Dom taki nie potrzebuje w zasadzie instalacji grzewczej gdyż zapotrzebowanie na ciepło bardzo zmniejsza się.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu ? Co jest ważne ? Otóż jedna z najważniejszych cech jakie powinien posiadać taki dom jest odpowiedni jego kształt , jest on o zwartej i prostej konstrukcji, przegrody zewnętrzne do objętości są ułożone bardzo korzystnie , co przekłada się na mniejsze straty ciepła. Uwagę należy zwrócić także na okna które muszą być odpowiednio wykonane z odpowiedniej jakości materiałów tak by uzyskać jak najmniejsze straty ciepła. Okna w domu zapewniają bardzo duże zyski  solarne, dlatego bardzo ważne jest by unikać jego straty.

Bardzo ważne jest także aby takie elementy jak dach, ściany oraz były tak dobrane i zmontowane, by tworzyły jedną spójną całość, aby zapewniały maksymalną izolację cieplną. Chodzi tutaj o jak najlepszą szczelność w budynku. Kolejną ale jakże ważną zasadą  podczas projektowania domu pasywnego jest  utrzymanie pełnej kontroli nad stratami ciepła w budynku. Nie możemy sobie pozwolić na straty ciepła . Pełną kontrolę otrzymujemy poprzez tzw. Wentylację mechaniczną .

Dom musi być dobrze zaprojektowany i wykonany szczelnie aby  w budynku działał system kontrolowanej  wymiany powietrza. Mowa tutaj o wentylacji mechanicznej ,która polega na usuwaniu  z wnętrza domu pasywnego zużyte powietrze i zastępowaniu  go świeżym. Oczywiście taka budowa domy pasywnego jest znacznie droższa niż budowa zwykłego domu , ale jeśli przemyślimy sprawę to po latach wszystko nam się zwróci z nadwyżką. Będziemy płacili mniejsze rachunki i mieli większy spokój. Warto w to zainwestować , jest to inwestycja na przyszłość.