Czy dziecko może jeździć quadem?

Najlepsze niusy w Sieci

Czy dziecko może jeździć quadem?

quad

Quad może być bardzo fajnym pomysłem na prezent z okazji urodzin, komunii czy innej okazji w życiu dziecka. Przed zakupem warto zapoznać się z prawem dotyczącym prowadzenia quadów przez dzieci. Pomocna jest również konsultacja ze sprzedawcą, który wskaże model dopasowany do wieku oraz umiejętności dziecka.

Strona prawna

Do jazdy lekkim guadem konieczne jest prawo jazdy kategorii AM, które dziecko może uzyskać po ukończeniu 14 roku życia. Przepisy jasno precyzują również, czym jest lekki czterokołowiec. To pojazd nieprzekraczający 350 kg, o pojemności silnika mniejszej niż 50 cm i prędkości maksymalnej 45 km/h. Warto wspomnieć, że prawo jazdy AM to odpowiednik karty motorowerowej, czyli trzeba ukończyć kurs oraz zdać państwowy egzamin. Rodzice dość często nie zdają sobie sprawy z tego, że bardzo duży i ciężki quad to niebezpieczny pojazd dla dziecka. Możliwość prowadzenia zapewnia również prawo jazdy kategorii B1, które można uzyskać przed ukończeniem 16 roku życia. Wtedy dziecko ogranicza tylko masa pojazdu, czyli 400 kg dla przewozu osób i 550 kg do przewozu rzeczy. Moc quada może wówczas wynosić 20,4 KM. Rodzice powinni pamiętać, że najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek. Dziecko powinno posiadać kask, obuwie i rękawiczki, które stanowią niezbędne minimum. Pociechy mogą rozpocząć przygodę z motoryzacją dość wcześnie, ale należy pamiętać o poszanowaniu prawa i odpowiedzialności. Nawet małe dzieci mogą nabywać umiejętności prowadzenia pojazdów pod czujnym okiem rodziców i na prywatnych posesjach. Warto wspomnieć, że powstała oferta mini quadów dla dzieci.

Jaki quad dla dziecka?

Przed zakupem konkretnego modelu warto podpytać sprzedawcę o szczegóły dotyczące użytkowania przez dziecko w konkretnym wieku. W sklepie www.moto-pelikan.pl pracownicy pomogą dopasować sprzęt do umiejętności oraz wieku dziecka. Quad będzie świetną rozrywką dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat. W sklepie znajdziemy zakładkę z quadami dla dzieci, które wyróżniają się bardzo dużym bezpieczeństwem użytkowania. Każdy model to również wysoka jakość wykonania, stabilizacja podczas jazdy oraz gwarancja świetnej zabawy naszej pociechy. Kilka modeli posiada automatyczną skrzynię biegów, co jest świetnym rozwiązaniem dla małego nowicjusza. W niektórych modelach mamy do wyboru 2 rodzaje rozruchu: manualny i elektryczny oraz typ bieżnika: uniwersalny i terenowy. Znając możliwości oraz potrzeby naszej pociechy będziemy mogli wybrać najbardziej dopasowany model. Sprzedawca może również opowiedzieć o zaletach oraz użytkowaniu każdego z quadów. Tego rodzaju prezent to nie tylko frajda dla dziecka, ale także wsparcie jego rozwoju. Pociecha chętnie spędzi więcej czasu na świeżym powietrzu, a prowadzenie quada pomoże w prawidłowym rozwoju motoryki dziecka. Możemy również od małego uczyć dziecko podstawowych zasad ruchu drogowego oraz zaszczepiać w nim zainteresowanie motoryzacją.