Cyklinowanie – na czym dokładnie polega i jakie powierzchnie można poddać temu procesowi

Najlepsze niusy w Sieci

Cyklinowanie – na czym dokładnie polega i jakie powierzchnie można poddać temu procesowi

pokój

Drewno pięknie zdobi mieszkania i domy. Ten odporny na zniszczenia i niezwykle elegancko prezentujący się surowiec, można wykorzystywać w różnej postaci. Z drewna tworzy się więc ramy okienne, drzwi, meble, rzeźby oraz przedmioty codziennego użytku. Na wygląd pomieszczenia w największym stopniu wpływa jednak drewniana powierzchnia. Takie podłogi kojarzą się z luksusem, ale wybierane są nie tylko z tego powodu. Ważną kwestią jest również to, że idealnie pasują do każdej aranżacji. Dziś sprawdzamy, jak dbać o drewniane podłogi i parkiety.

Cyklinowanie podłóg – kiedy warto się o to zatroszczyć?

Temu procesowi poddaje się podłogi drewniane. Nawierzchnie tego typu charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia, zwłaszcza jeśli do ich stworzenia wykorzystamy drewno o wysokiej twardości. Mimo to każda i każdy z nas widział przynajmniej raz w życiu zniszczoną, zaniedbaną drewnianą podłogę. Niestety nawet ten surowiec z czasem ulega pewnemu zużyciu.

Na wygląd nawierzchni w dużym stopniu wpływa poziom jej eksploatacji. W miejscach często uczęszczanych podłoga drewniana zniszczy się szybko. Renowacji należy poddawać jednak również nawierzchnie w lokalach prywatnych. W domach i mieszkaniach taki proces można wykonywać rzadziej. Usługę dobrze jest zlecać do 10-12 lat. Pamiętajmy jednak, że są to luźne szacunki, bo wszystko zależy od stanu podłogi oraz od wcześniej wspomnianej intensywności eksploatacji. Bardzo łatwo jest poznać, że podłoga „zestarzała się”. Na jej powierzchni widoczne są wtedy przebarwienia, rysy, a czasem nawet większe uszkodzenia.

Na czym polega cyklinowanie parkietów?

Pierwszym etapem cyklinowania parkietu jest dokładne odkurzenie nawierzchni. Następnie wykorzystuje się specjalną cykliniarkę. Zanim jednak zacznie działać, specjalista musi dobrać papier ścierny o odpowiedniej gradacji. Cyklinowanie schodów i paneli podłogowych to ścieranie wierzchniej warstwy lakieru, a to oznacza, że za każdym razem ujmujemy nieco z grubości podłogi. Jeśli to zadanie zlecimy specjalistom, takim jak Parkieciarz Targówek, możemy być pewni, że:

1. gradacja papieru zostanie odpowiednio dobrana do rodzaju zniszczeń;
2. każdy etap prac zostanie wykonany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Cyklinowanie, zwłaszcza starych podłóg i parkietów czasem wymaga wypełnienia ubytków i rys specjalnym preparatem. Następnie cała nawierzchnia jest polerowana, a później przystępuje się do jej dokładnego lakierowania. Jeśli zależy nam na tym, żeby praca została wykonana w jak najbardziej higienicznych warunkach, dobrze będzie zdecydować się na cyklinowanie bezpyłowe.

W przeciwieństwie do tradycyjnego cyklinowania, taki proces nie wiąże się z powstawaniem zanieczyszczeń na powierzchni podłogi. Zostają one od razu przetransportowane do specjalnego pojemnika. To duże ułatwienie dla klienta. Niegdyś, po wykonanym cyklinowaniu, musiał on dokładnie oczyścić mieszkanie. Nawet skrupulatne sprzątanie nie gwarantowało, że pył został usunięty z każdego zakamarku. Dziś natomiast możemy cieszyć się idealnie czystą przestrzenią od razu po opuszczeniu lokalu przez specjalistę.