Co należy mieć na uwadze przy wyborze materaca do spania?

Najlepsze niusy w Sieci

Co należy mieć na uwadze przy wyborze materaca do spania?

sypialnia

Na wybór odpowiedniego materaca do łóżka trzeba poświęcić trochę czasu, jeśli ma być on trafiony. Jakość snu odgrywa ogromną rolę w życiu każdego z nas. Tylko na wygodnym materacu można liczyć na komfortowy i zdrowy sen.

Rodzaj materaca

Tanim materacem jest ten sprężynowy, który jest mało elastyczny, przez co nie zapewnia komfortu użytkowania. Na próżno jest liczyć na przystosowanie się materaca do kształtu ciała. Dobrą elastyczność zapewnia materaca kieszonkowy, przez co kręgosłup jest należycie podparty w każdym miejscu z taką samą siłą. Jest to dobra opcja dla dwojga. Niestety materac kieszonkowy jest stosunkowo drogi. Inną opcją są materace lateksowe, które są bardzo elastyczne, wobec czego wspaniale podpierają kręgosłup. Przekłada się to na komfort snu. Nie trzeba martwić się odkształcaniem się materaca pod wpływem ciężaru. Idealna opcja do łóżka małżeńskiego. Minusem jest słaba wentylacja, która jest bardzo zła przy dużej ilości wkładu syntetycznego. Tego typu materace są dużo droższe od wyżej wymienionych. Stosunkowo drogie są też materace z pianki wysokoelastycznej, ale mają one wiele zalet. Zapewniają dobrą wentylację, pozwalają skórze oddychać, nie gromadzą potu, dobrze dopasowują się do kształtu ciała i należycie podpierają kręgosłup.

Materac do spania a wymiary i twardość

Bardzo istotną kwestią przy wyborze materaca do spania jest zwrócenie uwagi na jego wymiary. Możliwości jest sporo. Do standardowych wymiarów można zaliczyć materace 90×200 cm, szersze 100/120/140 cm, dwuosobowe 180×200 i 200×200 cm. Wiele firm zajmuje się produkcją materacy o niestandardowych wymiarach, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nie brakuje renomowanych marek, którym można zlecić stworzenie swojego wymarzonego materaca, idealnie dopasowanego do swoich potrzeb i preferencji. Kolejną kwestią jest dobór właściwego stopnia twardości. Nie jest prawdą, że każdy powinien spać na możliwe jak najbardziej twardym materacu. Nic bardziej mylnego.

Twarde materace są przeznaczone dla użytkowników z konkretnymi potrzebami, np. dla osób z dużą masą ciała. Zbyt twardy materac to prosta droga do problemów ze snem. Nie ma szans na należyty wypoczynek i głęboki sen w przypadku zbyt twardego materaca. Zbyt miękki też nie jest dobry, gdyż ciało zapada się, a utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji wymaga dodatkowego wysiłku dla mięśni. Przy wyborze materaca obowiązkowo trzeba sprawdzić klasę jego twardości na opakowaniu czy w opisie technicznym. Większość dostępnych materacy jest siedmiostrefowa i one są najlepszym wyborem ze względu na siedem punktów ciężkości ludzkiego ciała.

Artykuł powstał we współpracy z expertsnu.pl – Materace 90×200