Co daje sportowy filtr powietrza w samochodzie

Najlepsze niusy w Sieci

Co daje sportowy filtr powietrza w samochodzie

auto

Na przełomie XX i XXI wieku branża tuningowa w Polsce odnotowała intensywny rozwój. Na rynku pojawiło się mnóstwo akcesoriów, takich jak różnego typu tłumiki, rozpórki czy magnetyzery. Nie wszystkie gadżety się sprawdziły, nie wszystkie też przeszły pomyślnie próbę czasu. Do wyjątków należą jednak cieszące się wciąż popularnością sportowe filtry powietrza. Jakie zalety przynosi ich montaż w samochodzie?

W przeciwieństwie do standardowych filtrów papierowych filtry sportowe wykonane są z o wiele trwalszego materiału, jakim jest zazwyczaj bawełna o specjalnie zaprojektowanym splocie włókien. Pozwala to na osiągnięcie istotnie większej przepustowości przy zachowaniu tej samej powierzchni filtra i zarazem skutecznej ochrony przed wpadaniem do silnika rozmaitych zanieczyszczeń.

Większa żywotność

Jak deklaruje przedstawiciel produkującej filtry firmy Proton, skuteczność filtracji w przypadku filtrów sportowych potrafi osiągać nawet 99,59 proc. Choć są one cieńsze od filtrów klasycznych, to cechując się wyższą jakością, nie wymagają w przeciwieństwie do nich wymiany, lecz jedynie czyszczenia i nasączenia olejowym specyfikiem o właściwościach konserwujących, który zabezpiecza przed permanentnym wnikaniem zanieczyszczeń we włókna filtra. Powinni się więc w niego zaopatrzyć zwłaszcza właściciele aut, w przypadku których cena lub ograniczona dostępność filtrów może sprawiać kłopoty, gdy zajdzie konieczność ich wymiany.

Przyrost mocy

Stawiając mniejszy opór powietrzu, sportowy filtr w samochodzie zwiększa jego zawartość w mieszance z paliwem dostarczanej do silnika w momencie wtrysku. Zmiana proporcji paliwa i tlenu, uzyskiwana właśnie dzięki filtrowi, powoduje zwiększenie mocy i momentu obrotowego auta, co przekłada się również na nie mniej ważny dla wielu użytkowników efekt dźwiękowy. Najbardziej odczuwalne jest to w przypadku charakteryzujących się jeszcze większą przepustowością filtrów stożkowych, które dają przyrosty nieraz na poziomie pięciu (i więcej) koni mechanicznych, zależnie od konstrukcji i pojemności silnika.

Kluczowa instalacja

Niezwykle istotny jest tutaj jednak właściwy montaż filtra. Warto powierzyć go profesjonalistom, którzy dobiorą odpowiedni rozmiar i zachowają należytą odległość pomiędzy przepustnicą i filtrem, a także odizolują ten ostatni od gorącego powietrza znajdującego się w komorze silnika. Błędy montażowe mogą bowiem doprowadzić do spadku mocy, co wszak jest efektem odwrotnym do zamierzonego.