Blachodachówka czy gont? — wybieramy najlepszy dach

Najlepsze niusy w Sieci

Blachodachówka czy gont? — wybieramy najlepszy dach

dach

Gont lub dachówka ceramiczna to niegdyś popularne pokrycia na dachy domów lub budynków gospodarczych. Szybko zostały wyparte przez nowoczesne i lekkie blachodachówki, które są nie tylko tańsze, ale i bardziej ekonomiczne dla portfela kupującego. Budując dom lub remontując dach, nadal jednak zastanawiamy się czy aby gont – w perspektywie czasu – nie będzie lepszy od blachodachówki. Wszystkie za oraz przeciw każdego z tych poszyć dachowych, znajdziesz w niniejszym artykule.

Gont bitumiczny – kiedy warto?

W sytuacji, gdy dach Twojego domu ma spore kąty nachylenia, kilka spadów i liczne, ozdobne przejścia lub dodatki, gont bitumiczny będzie dobrym wyborem. Jednak niestety, na tym jego zalety powoli się kończą. Dlaczego? Samo położenie tego materiału jest nieco skomplikowane. Potrzebna jest porządną więźba oraz płyty OSB, na których instalujemy gont.

Z drugiej strony zaletą owego zadaszenia może być fakt, że dobrze wygłusza, np. padający deszcz lub grad. Do pomieszczenia nie wnikają więc nieprzyjemne dźwięki. Poza tym, gont jest nieco droższy i mniej trwały. Brak konserwacji i prac renowacyjnych może sprawić, że taki dach szybko straci swoje właściwości, porośnie mchem, zacznie rdzewieć lub przeciekać.

Cena samego gontu nie jest wysoka, ale wliczając wszystkie narzędzia, materiały i robociznę, okaże się, że bezpieczniejsza dla naszego portfela jest blachodachówka. Co prawda mówi się, że inwestycja w dach z gontu szybko się zwraca, jednak wizja mycia dachu i usuwania z niego zanieczyszczeń lub wymiana pojedynczych kawałków gontu, szybko studzi entuzjazm chętnych na zadaszenie z owego substratu.

To może jednak blachodachówka?

Coraz częściej deweloperzy i osoby budujące dom, wybierają blachodachówkę z uwagi na jej właściwości, cenę i sposób montażu. Tak naprawdę w blachodachówce jest zamknięte wszystko to, czego oczekujemy od dachu. Bezpieczeństwo, odporność na korozję, niska cena, łatwy montaż i opcja szybkiej wymiany uszkodzonych paneli – blachodachówka posiada każdą z tych cech. Jej tańszym, ale nieco mniej eleganckim odpowiednikiem jest blacha trapezowa. Czym więc się różnią i dlaczego ta pierwsza jest wybierana częściej?

Blacha trapezowa nie wygląda zbyt zachęcająco. Jedynie szeroka gama kolorów, w jakich można ją kupić oraz atrakcyjna cena – pozytywnie niewspółmierna do jakości – sprawiają, że część klientów kładzie ją na swoim dachu. Koniec końców okazuje się więc, że to właśnie blachodachówka posiada wszystkie cechy pożądane przez osoby, stojące przez zakupem pokrycia na dach. Lekka, ogólnodostępna i produkowana w wielu wariantach, staje się poszyciem, tworzonym na miarę oczekiwań klientów. Dodatkowo, blachodachówka powleczona alucynkiem, ocynkiem lub poliestrem, to praktycznie niezniszczalny dach na dom, który ma być oazą bezpieczeństwa.